Powietrze, którym oddychamy cz.1

powietrze-ktorym-oddychamy

Tlenek węgla

Nazwa łacińska – monoxidum carbonii, nazwa potoczna – czad.

Związek chemiczny, nieorganiczny, silnie toksyczny.

Tlenek węgla jest niewidoczny, niewyczuwalny, potrafi zabić w parę chwil. Niszczy zdrowie tysiącom Polaków rocznie, a setkom potrafi odebrać życie . Najgorsze jest to, że jest on wszędzie wokół nas! Czy to ostrzeżenie przed śmiertelnym wirusem albo innym niebezpieczeństwem? I tak i nie. 

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest i będzie wokół nas. Jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu przed którym można się jednak ustrzec (a przynajmniej ograniczyć). Zobacz czym jest czad, jaki ma wpływ na organizm i jak można się ustrzec przed tą substancją w swoich mieszkaniach lub pomieszczeniach.

tlenek-wegla

Co to jest czad i jak powstaje?

Jak już wspomnieliśmy, tlenek węgla to bezwonny i bezbarwny gaz. Powstaje na skutek niepełnego spalania paliw takich jak drewno, węgiel czy benzyna. Ludzki organizm wchłania go przez układ oddechowy, a potem przedostaje się do krwiobiegu. W tym momencie czad staje się bezlitosny dla naszego ciała, gdyż łączy się z hemoglobiną kilkaset razy szybciej niż tlen. Przez taką „dominację”, zbyt wysoka zawartość CO doprowadza do niedotlenienia tkanek. Pierwsze objawy są z pozoru lekkie i mylone z innymi popularnymi chorobami – lekki ból głowy, zmęczenie, nudności. W sytuacjach krytycznych mogą towarzyszyć takie objawy jak zawroty głowy, wymioty czy śpiączka. Szczególnie narażone na tą substancję są małe dzieci i osoby starsze. Dobra dobra, a czy da się temu zapobiec? Oczywiście, że tak i tak naprawdę wystarczy do tego niewiele. Drobne kroki i regularna kontrola ograniczą ryzyko zatrucia do minimum. Zobacz, co może zapobiec zatruciu tlenkiem węgla.

Sposoby na zmniejszenie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla

wietrzenie-pomieszczenia

Regularnie wietrz pomieszczenia

Nasz dom też musi oddychać. Długotrwale zamknięte pomieszczenie zacznie magazynować pyły, drobnoustroje czy właśnie tlenek węgla. Szczególnie dotyczy to miejsc, w których występuje proces spalania (np. kuchnia i łazienka).

kuchenka-gazowa

Sprawdź urządzenia grzewcze

Kominy, piecyki czy zwykła kuchenka gazowa są potencjalnym zagrożeniem emisji tego gazu. Niedrożne kanały spalinowe i wentylacyjne czy przestarzałe urządzenia są realnym zagrożeniem w naszym mieszkaniu. Zabezpiecz się i upewnij się, że w domu wszystko pracuje tak jak należy i jest regularnie kontrolowane.

filtr-wering-G4

Wymieniaj filtry powietrza w urządzeniach wentylacyjnych

Dotyczy wentylacji mechanicznej w mieszkaniach (wentylacja mechaniczna to taka, w której obieg powietrza jest wymuszany przez elektryczne urządzenia wentylacyjne).

powietrze

Nie zamykaj nawietrzaków

Nawietrzaki okienne (inaczej wywiewniki) to wąskie listwy montowane najczęściej nad ramami okiennymi. Ich przepustowość jest niezbędna do wwiania odpowiedniej ilości powietrza do mieszkania. Jeśli zostaną zatkane (bo zimno), pozbawimy pomieszczenia dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. A tym samym zwiększymy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

kontrola-sprawdzanie

Przede wszystkim kontroluj stan powietrza regularnie!

Zastosowałeś się do wszystkich kroków, super. Ograniczyłeś ryzyko do minimum. Wszyscy jednak wiemy, jak życie potrafi być nieprzewidywalne i bezlitosne. Tutaj nie jest inaczej. Dlatego szybkie wykrycie potencjalnego zagrożenia, a także regularne sprawdzanie wentylacji w mieszkaniu - kratek wentylacyjnych, czystości filtrów do wentylacji, nawietrzaków - powinno być regularną czynnością.

Tlenek węgla pod kontrolą?

Tak, to możliwe. Rozwiązaniem jest zakup tzw. detektora tlenku węgla (czujki). Koszt takiego urządzenia wynosi około 100 zł, a daje pewność bezpieczeństwo i pozwala wykryć niebezpieczeństwo, które jak już mówiliśmy – jest niewykrywalne przez ludzkie zmysły.

Zatrucie tlenkiem węgla jest naprawdę realnym zagrożeniem. Złe wykończenie domu, stare lub zanieczyszczone urządzenia grzewcze mogą w pewnym momencie spowodować nieodwracalne skutki na naszym zdrowiu i naszych bliskich. Zadbaj o stan swojego domu w trosce o swoje zdrowie. Jeśli potrzebujesz nowego filtra do kratki wentylacyjnej lub chcesz wykonać przegląd wentylacji w domu, pomoc znajdziesz tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry